Jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze, gdzie zajmowała się szkłem pod opieką artystyczną Władysława Czyszczonia. Ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim (1999) oraz szkło na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dyplom zrealizowała w pracowni prof. Kazimierza Pawlaka (2012). Aktywna zawodowo jako freelancerka realizująca się zarówno w obszarze designu, jak i twórczości unikatowej – rzeźb szklanych oraz działań performatywnych.
Podobnie jak Agnieszka Bar także i Aleksandra Kujawska swoje pierwsze udane doświadczenia w zakresie projektowania szkieł użytkowych zebrała w czasie przygotowania pracy dyplomowej, której tematem był zestaw naczyń do wódki dla marki Finlandia.
Pozostając niezależną designerką, nastawiona jest na działania krótkoseryjne – brak zleceniodawcy i określonych wytycznych pozostawia jej całkowitą swobodę w doborze technik i tematów. Okupione jest to jednak nieustannymi poszukiwaniami zarówno środków na reali zację własnych pomysłów, jak i odpowiedniego warsztatu i zespołu hutniczego.
Podejmowane przez nią wysiłki przynoszą jednak satysfakcjonujące rezultaty w postaci nagród i wyróżnień. Jej prace dostrzeżono między innymi w 2021 roku, przyznając prestiżową nagrodę "Dobry wzór" Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w kategorii "rzemiosło" za rodzinę "Kieliszków księżycowych". Komplet ten rok wcześniej znalazł się w gronie wybranych najlepszych polskich projektów plebiscytu "Must Have" Festiwalu Łódź Design. Także na łódzkim spotkaniu w 2021 roku wyróżniono jej projekt form dekoracyjnych "Zabawki/Toys", a w 2023 roku zestaw do napoi "Komety".
[Barbara Banaś]
bibliografia
- Banaś, Barbara, Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020), Wrocław 2023, s. 33