Plączkowski, Jakub (1982-)
drukuj
miejsce działalności:
Nieprofesjonalny rysownik z wrocławskiego Przedmieścia Oławskiego, zaliczany do twórców kręgu art brut. Urodził się w 1982 r., z powodu dziecięcego porażenia mózgowego jego edukacja odbywała się w szkołach dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Rysował od dziecka, jednak do wybrania tego swoim głównym zajęciem zachęciła go dopiero przyjaźń z wrocławskim muzykiem jazzowym Piotrem Damasiewiczem, który umieścił kilka jego rysunków na okładkach swoich płyt.
Główny nurt jego prac stanowią wątki obyczajowe i różne scenki, czasem dość brutalne, rozgrywające się we wnętrzach wrocławskich oraz górnośląskich mieszkaniach i zakładach usługowych, w także w komunikacji publicznej. Jego ulubionym miejscem akcji jest Górny Śląsk i jego industrialny krajobraz, a także pociągi i infrastruktura kolejowa.
Artysta używa bardzo mocnych kolorów, często zestawia je w kontrastujący sposób; przedstawia nam swój świat przy pomocy tych samych bohaterów – m. in. świnki Tadzika i jego dziewczyny Eli, kierowniczki rzeźni Jolanty Gawełek-Żur, Ewy Żuk, dziennikarza radiowego Tomasza Safari, Stefana Safari, jego teściowej Ewy Żur, Doroty Ryż i wielu innych. Swoje rysunki zaopatruje w szczegółowe opisy i dialogi postaci.
Prace Jakuba Plączkowskiego prezentowane były na kilku wystawach zbiorowych i indywidualnych, m. in. W Galegii Art Brut, Przedpokoju H13, Centrum na Przedmieściu. W ostatnich latach artysta bardzo intensywnie tworzy, cieszy się też coraz większym zainteresowaniem mediów.
[Joanna Kurbiel]